Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Duże okonie

 1. #1
  Guest

  Duże okonie

  Jak złapać duże okonie w rzece na czerwone robaki o i jakiej porze jak je nęcić i jak pozbyć się drobnicy z łowiska?

 2. #2
  Guest

  Re: Duże okonie

  Ciekawe pytanie , przyznam się szczerze że nie znam recepty na połów grubych ( ponad 0,50kg) rzecznych okoni. Spędziłem nad brzegami różnych rzek nie jeden rok i moje osobiste doświadczenia raczej wskazują na dużo przypadkowość połowu. Nigdy też w rzece nie udało mi się złowić sztuki powyżej 0,70kg . W zasadzie nie rozumiem dlaczego , logika wskazuje że w dużych , bogatych w pokarm rzekach populacja dużych okoni powinna być bardzo liczna , wyniki jednak wskazują na coś zupełnie innego. Często łowi się tzw. dłoniaki ( właśnie na czerwone robaki.. większe sztuki siadały mi głównie na gumy ) a co ze starszymi Panami Okoniami ??? Myślę, że powodem jest tryb życia ( samotniczy )większych osobników i osiedlanie się w miejscach trudno dostępnych wędką . Kiedyś dawno temu czytałem ciekawy ( nigdy go nie sprawdziłem !.. )sposób "odstraszania" młodszych roczników nie dopuszczających Starszych Panów do stołu. Polegał on na namaczaniu robaczka w chininie ( środek przeciwgorączkowy bardzo gorzki w smaku ) i podawaniu go jako przynęty , młodzież po wyczuciu odstraszającego smaku odchodziła na bok odsłaniając pole dla garbusów przez duże G , wtedy należało zmienić przynętę na normalną i .... ) . Lecz nie jestem przekonany do tego sposobu . Chininę można by zastąpić piołunem ( wywar )
  Może ktoś to kiedyś wypróbuje.. ja już chyba nie. Generalnie wydaję mi się że połów grubych okoni w rzece jest po prostu bardzo trudny do zrealizowania w sposób planowy i zamierzony , a selektywne nęcenie raczej niemożliwe . Lecz na pocieszenie powiem koledze że wszystkich wynalazków dokonali ludzie którzy nie wiedzieli że jest to .....niemożliwe ! )))) więc może warto spróbować ???? najpiękniejsze i najbardziej cenne jest to co osiągamy i poznajemy sami..
  z wędkarskim pozdrowieniem...

 3. #3
  Guest

  Re: Duże okonie

  Trzeba założyć ciężki zestaw i rzucać po prąd...

 4. #4
  Guest

  Re: Duże okonie

  a według mnie skuteczniej jest łowić z prądem

 5. #5
  Guest

  Re: Duże okonie

  Wędka z delikatną szczytówką(odległościówka picker spining lub teleskop ze szklana miękka końcówką) Zestaw "pater-noster" Jako ciężarek pałeczka tyrolska lub podłużny ołow o masie 8-15 gram wiążesz do końca żyłki Kilkanaście/kilkadziesiat centymetrów powyżej potrójny krętlik do którego mocujesz przypon kilkunasto/kilkudziesiecio centymetrowy. Na haku 4-10 robak dość spory zarzucasz z wyczuciem by nie rozwalić robaka zestaw opada na dno na napiętej żyłce ..czekasz kilka chwil(możesz poluzować żyłkę) i delikatnie podciągasz wędką zestaw do siebie przerwa czekasz chwile i znowu podciągasz jak już będziesz łapał w ten sposób na robaka załóż na haczyk twistera taki zestaw czasem nie daje efektów ale czasem to prawdziwy pogromca garbusów POWODZENIA )

 6. #6
  Guest

  Re: Duże okonie

  Proste, załóż robala czym większy tym lepszy,i rzucaj blisko brzegu. A zanęcać możesz pinkami(mady),ale nie za dużo.

 7. #7
  Guest

  Re: Duże okonie

  Najlepiej jakbyś założył dużego robaka to zwiększa szanse na sukces duże znaczenie ma to gdzie rzucasz ...

 8. #8
  Guest

  Re: Duże okonie

  Duże okonie i do tego rzeczne! To nie będzie łatwe, ale...
  Po pierwsze - gratulujemy rzeki skoro, jak piszesz, w niej są. Po drugie - zrezygnuj z robaków (drobnica "odkryje" je wcześniej). Po trzecie - nęć różnego rodzaju rzeczne zastoiska w bezpośredniej okolicy licznych zawad lub w ujściach starorzeczy. Po czwarte - nęć filetami z rybiego mięsa (3 - 5 cm długości) sklejonymi zanętą i klejem do zanęt tak, by filety uwalniały się przez dłuższy czas. Po czwarte - pamiętaj, że okazowy okoń nie będzie polował w dzień na półmetrowej płyciźnie (przynajmniej 1,5 m wody). Po czwarte - pamiętaj o tym, że tam gdzie łowisz dużo ilość małych okonków, nie doczekasz się prawdziwego rzecznego garbusa. Co do sposobu połowu, to masz kilka możliwości: Spławik - przepływanka lub przystawka z delikatnym zestawem (przypon maks 0,18 mm, spławik 2 - 5 g). Grunt - tyrolska pałeczka, "pater noster" (picker)lub feeder (przy okazji nęcisz drobnicę białorybu, a to się zawsze opłaca, choć płoszy przy zarzucaniu. Porę nęcenia powinieneś wybrać po dokładnej obserwacji rzeki i ustaleniu pory żerowania solidnych garbusów (godzina-dwie przed) lub "na ślepo", rano i wieczorem (na jedną porcję nie dawaj więcej niż filety z dwóch np. 15 cm płotek). Połamania kija.

 9. #9
  Guest

  Re: Duże okonie

  Ja mam taki sposób, że zanęcam blisko brzegu tak aby znalazło się tutaj jak najwięcej uklejek. Okonie bardzo lubią te rybki. Wtedy zakładam dość sporego robaka (aby nie zwabić "okoniowego narybku") i zarzucam w sam środek zbiorowiska uklejek. Im większy robak tym większy okoń. Mnie udało się nawet złapać sztukę o wadze 0,60 kg. Bardzo polecam ten sposób, ponieważ jest sprawdzony!!! Nie należy zakładać na haczyk białego robaka, gdyż nie obędziemy się od uklejek, a przecież nie o to nam chodzi. Można założyć na hak również obie te przynęty dla urozmaicenia. Należy pamiętać aby nie zanęcać za dużo, ponieważ może to spłoszyć okonia.

Podobne wątki

 1. Odpowiedzi: 1
  Ostatni post / autor: 20-09-13, 20:23
 2. Duże karasie na stawie
  Przez w dziale Wędkarstwo spławikowe
  Odpowiedzi: 29
  Ostatni post / autor: 06-07-12, 13:02

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •