Jaki sprzęt nad Bałtyk?

G

Guest

Guest
Wyjeżdżam w drugiej połowie sierpnia do Władysławowa i chciałbym połowić ryby ale nie mam zielonego pojęcia jak i na co... :/ jak byście mogli to napiszcie jaki sprzęt wybrać i na co łapać...
 
G

Guest

Guest
Re: Sprzęt

.... Ryby na które najczęściej się poluje to płastugi i okonie. Po za tym częstym trofeum jest węgorzyca, diabeł morski, babka, belona, tobiasz i oczywiście śledź. Rzadziej węgorz, stynka, sandacz, leszcz czy pstrą…g tęczowy. Trafia się również mały dorsz. Charakterystyczne dla wszystkich gatunków jest okresowe wstępowanie do portów, co jest następstwem wędrówek na tarliska lub żerowiska. W przypadku flą…dry i okonia okres przebywania w porcie jest najdłuższy.
Moim ulubionym łowiskiem płastug jest port rybacki Władysławowo. Najlepszy okres na flą…dry trwa w przybliżeniu, od połowy kwietnia do połowy czerwca. Płastugi są… bardzo chimeryczne i zdarza się całkowity zanik aktywności w cią…gu dnia, a gdy słonce zajdzie ryby wpadają… w szał żerowania. Dlatego łowię tylko w nocy. Wskaźnikiem brań może być przymocowany do szczytówki dzwoneczek lub świetlik ja osobiście wolę łowić na "na czuja". Zawsze mam dwie wędki. Pierwszy zestaw to mocny kij ze szklaną… szczytówką…, żyłka 0,30mm, ciężarek z krętlikiem 50-60g,haki nr 2, najlepiej okrą…głe, karpiowe, z długim trzonkiem. Zestawy robię bardzo proste, bez żadnych koralików, guzików i innych ozdobników. Na końcu zestawu znajduje się ciężarek, 20-60cm wyżej potrójny krętlik do którego wią…żemy przypon długości 10-60cm, 20-60cm dalej zamontowany jest kolejny trok boczny. Można tez zrobić zestaw tradycyjny z ciężarkiem przelotowym. Aby usztywnić przypony, co nie jest konieczne, stosuje się różne druty, rurki igelitowe i termokurczliwe. Drugi zestaw to delikatniejsza kopia pierwszego. Lekki picker lub spinning, ciężarek 30-35g, przy trudnych warunkach 40g, żyłka 0,22-0,25mm, haczyk nr 4 bliżej ciężarka, wyżej mały haczyk nr 6 lub 8. Przynęta to fileciki z tobiaszy, śledzi i szprotek, które najłatwiej wykraja się z zamrożonych rybek. Na haczyk nr 2 zakładam spory filet przekuwają…c go w dwóch miejscach i często przyozdabiam kawałkiem rosówki. Na mniejsze haczyki zakładam cieniutkie paski przekuwają…c filet w jednym miejscu. Większość wędkarzy łowi bardzo prosto. Zarzucają… wędkę , napinają… żyłkę i czekają… jaka ryba popełni samobójstwo. Na takie łowienie możemy pozwoliĂŚ sobie tylko wtedy gdy ryby są… naprawdę bardzo agresywne. Często jednak jest tak, że flą…dry biorą… bardzo delikatnie, lub też trzeba je do brania sprowokować. Ja łowienie zaczynam od wędki z cięższym zestawem. Po zarzuceniu wętkę nieco luzuję. Lecz nie zostawiam tego samopas, trzymam żyłkę w palcach i co parę minut nacią…gam delikatnie. Jeżeli brania są… agresywne i ryby głęboko połykają… przynętę, na drugiej wędce także zakładam większe haki. Większych haczyków używam również wtedy gdy przeważają… brania małych flą…der, które są… niezwykle łapczywe i nie pozwalają… większym rybom dojść do przynęty. Gdy brania są… delikatne lub nie ma ich wcale , zarzucam lekki zestaw uzbrojony w małe haczyki. Gdy ciĂŞzarek dotrze na dno odczekuje chwile i podcią…gam zestaw pomału unoszą…c wędkę. Wyglą…da to jak jigowanie w zwolnionym tempie. Takie łowienie prowokuje ryby i pozwala szybko określić odległość w jakiej siĂŞ znajdują…. Jeżeli przez dłuższy czas nie ma brań nie pozostaje nic innego jak czekać aż zaczną… reagować, co może stać się w każdej chwili. Podam mały przykład. W Wielkanoc 2003 wraz z czterema kolegami byłem w porcie o godzinie 17. Do godziny 20 złowiliśmy dwie malutkie flą…derki. Od 20 do 5 rano złapaliśmy około 70 kg ryb. Równie gwałtowny bywa koniec żerowania. Na nocną… wyprawę do portu warto przygotować sobie wcześniej parę zapasowych zestawów. Mistrzem w plą…taniu zestawu jest węgorzyca. Często zdarza siĂŞ ze przepływają…cy kuter urwie nam żyłkę, lub co gorsza wcią…gnie wędkę. Zdarza siĂŞ również niestety zaplą…tać w żyłkę jakiegoś ptaka, którego oczywiście, z największą… ostrożnością…, uwalniamy. Poważnym zagrożeniem dla wędzisk jest beton. Oczywiście w beton nie wbijemy tradycyjnej podpórki. Ale łatwo zrobić można z drutu "stoją…ce" podpórki. Jeżeli łowimy z "gwiazd" należy zachować szczególną… ostrożność, gdy pada deszcz i jest ślisko, lepiej odpuścić sobie wspinaczkę. Na "gwiazdach" role podpórki, a także zabezpieczenia doskonale spełnia linka przywią…zana do stalowych haków wystają…cych z betonu...
 
G

Guest

Guest
Re: Sprzęt

a zawsze brałem 1 wobler,pilker, gumę. wahadłówkę,i obrotówkę na kołowrotku 200 m żyłki 0,30 wędka 2,10m
 
G

Guest

Guest
Re: Sprzęt

nie musisz nic brać ze sobą…, jedynie pienią…dze:) tam są… kutry rybackie które wypływają… w morze i możesz się zabrać z nimi na wędkę! powiem ci ze byłem i pierwszy raz łowiłem a i tak miałem 8 sztuk przez 1,5 godz!!
 
G

Guest

Guest
Re: Sprzęt

8 sztuk wcią…gu godziny to niby rewelka ????? hahahha jedź do Darłówka 30 na 2 godz jak nie lepiej.
 
G

Guest

Guest
Re: Sprzęt

w sierpniu zapomnij o belonie ponieważ ona przypływa w połowie maja do połowy czerwca na tarło i koniec. Polecam ci port, miejsce gdzie są… tzw. gwiazdobloki- umocnienie opaski portowej na okonia! oko ci zbieleje!standardowo czerwony robaczek lub "raczek" zapytasz się miejscowych jak go złapać. Zapomnij o blachach itp.to jest może nie sadzawka dużo glonów i ryby generalnie kichają… na takie "cuda". Możesz spróbować w lewo od portu we władku czyli na zachód jakieś 1 km na leszcza.( rekord polski dawno już tam padł nikt nie zgłasza) białe z czerwonym i sprężyną… z obcią…żeniem, zanęta musi się trzymać ( silne prą…dy). i najważniejsze! wiatr max.2 w skali B i najlepiej północny zachód, zachód i południowy zachód jeżeli wieje wschodni a trafisz na począ…tek tego wiatru obłowisz siĂŞ węgorzem że cho cho!w biały dzień ! gdy wieje dłużej ze wschodu flą…dra wchodzi pod brzeg i wieczorkiem na pasek ze śledzika mały filecik długości ok 5 cm- gruntówa, ołów ciężki 30- 50 gr.i jak najdalej rzucać. Dobrze wcześniej popatrzeć jak wyglą…da dno, szukaj ciemnej ( głębinki blisko brzegu). Sandacz bierze w samym porcie ale jest bardzo płochliwy i niewielki ( szprot). Polecam zatokę Pucka w okolicach Pucka na wieczór na karasia. W ogóle to śmiech jak widzę w gazetkach złowiłem karasia swojego życia miał 1 kg. Tam najmiejsze mają… 20 cm a kilaki to standard, pada kilka sztuk dziennie. Też biorą… jak leszcza. Dorsz raczej pod koniec września październik teraz to mięso jest beznadziejne wodniste białe! bo dorsz ma tarło i padają… same kurduple chyba że cię cieszą… 1,5-2 kilowe dorszyki.
 
G

Guest

Guest
Re: Sprzęt

z belona to nigdy nic nie wiadomo w zeszłym roku jesienią… trafiło się kilka sztuk ale teraz to najlepiej na karaska.
 

Daniel Sitarz

New member
Jako osoba nie mają…ca do tej pory do czynienia z wędkarstwem morskim nie bardzo chcę się ładować w koszty kupowania sprzętu dedykowanego. Mam pytanie czy jeśli chciałbym skorzystać z kursu na jakimś kutrze organizują…cym takie wypady, to na każdym jest możliwość wypożyczenia sprzętu czy raczej to rzadkość?
 

vikol

New member
pewnie nie na wszystkich. częstym gościem na takich wypadach nie jestem ale ostatnio pięknie śledzie podobno biorą… więc skusiłem się na wypad na Hel. Ze znajomym na statku Captain Morgan wyruszyliśmy, wrażenia wyją…tkowe bo jednostka w drewnie. Większość osób wypożyczała sprzęt, obsługa uczyła z niego korzystać, poświęcała czas, rozmawiała. Więc laik spokojnie może się wybrać i wrócić z łupem ;) Ze swoim sprzętem przeznaczonym na inne wody nie polecam, bo połamie się jak wykałaczka. Cena około 20 zł o ile dobrze usłyszałem.
 
Najlepiej zrobisz jeżeli wcześniej zorientujesz się jak jest na danym kutrze, bo nie ma żadnej zasady odnośnie wypożyczania sprzętu, ja np: w Ustce spotkałem się z tym iż trzeba mieć swój sprzęt, więc zainwestowałem w niego.
 

TotalCarpBaits

New member
I jak kształtują… się ceny, wiesz może nieco więcej na ten temat? Jeżeli chodzi o sam sprzęt to będziemy w stanie pomóc i doradzić w jego skompletowaniu, właśnie tym zajmujemy się na co dzień.

Skleplowcykarpi.pl
 

władek

New member
Ja pływałem kilka razy na dorsza z Helu i Władysławowa na Maszoperii Helskiej, i tam można sobie za dwie dychy wypożyczyć sprzęt, załoga też pomoże jak trzeba i nie łowią… na siebie, szukają… ryby aż znajdą…, więc dla mnie nawet na pierwsze łowy dobrze z nimi popłyną…ć.
 

pontony

New member
Akurat jeżeli chodzi o dobry i sprawdzony sprzęt, akcesoria na ryby to polecam zerkną…ć także do nas, gdzie znajdziecie szeroki wybór, w razie pytań służymy swoją… radą… i pomocą… na forum :)
 
A

AmadeuszAmadeus

Guest
Najlepiej zrobisz jeżeli wcześniej zorientujesz się jak jest na danym kutrze, bo nie ma żadnej zasady odnośnie wypożyczania sprzętu, ja np: w Ustce spotkałem się z tym iż trzeba mieć swój sprzęt, więc zainwestowałem w niego.

Dużo pływam na kutrach, ale jeszcze się nie spotkałem z sytuacją…, że musiałem mieć swój sprzęt. Zazwyczaj wyglą…dało to tak, że po prostu mogłem wypożyczyć kija i parę pilkerów od szypra. Zazwyczaj jest to sprzęt gorszej jakości... No ale jak ktoś dużo nie pływa to w sam raz :)
 

MS

New member
Nie widzę sensu wypożyczać sprzętu, skoro często łowisz i w tym przypadku warto zainwestować w swój, który będziesz miał na lata. Jaki budżet jesteś w stanie przeznaczyć na jego zakup? Pytam bo zajmujemy się tym na co dzień i chętnie pomożemy :)

MarkowySklep.pl
 
Do góry