Dolna Nida

G

Guest

Guest
Od trzech lat nastawiam się na nidziańskie karpie. W cią…gu czterech tygodniowych (czerwiec, wrzesień)pobytów łapię ponad 20 3-6kg karpi. Boskie łowisko !
 
G

Guest

Guest
Najlepsze tereny są… wokół Pińczowa, wiem bo jeżdżę tam, pozdro dla Gminy Pinczów i Michałów.
 
G

Guest

Guest
A to dobre było :D 2km w górę i w dół od mostu pińczowskiego rzeka ma postać kanału głębokiego na 30 cm podczas normalnego stanu wody !! Chyba nie widziałeś pięknych meandrów, malowniczych łą…k i zarośli i niedostępnych wą…wozów ! najpiękniejsza rzeka zaczyna się od Chrobrza i właściwie aż do Czarkowów. Dalej rzeki nie znam. Piękna jest od Jurkowa do Wiślicy, od Kobylnik do Jurkowa rzeka jest monotonna, przed czarkowami zwalone drzewa przegradzają… prawie całą… rzekę co bardzo ładnie wyglą…da.
 
G

Guest

Guest
Czy Nida w Pińczowie przestanie płyną…ć ? Od ponad 20 lat jestem mieszkańcem uroczego miasteczka jakim jest Pińczów. Ponad połowę swojego życia spędziłem nad rzeką… Nidą…,oczywiście wędkują…c. Łowiłem przeważnie w Pińczowie, nie mają…c potrzeby szukana żadnych innych łowisk, bo tam był dla mnie raj. Brało wszytko. Każdej wiosny łowiłem krapie, leszcze, płocie a na słynnych "przepływach" padały ogromne ilości karasi i okoni.Jako, że mnie zawsze fascynował spinning łowiłem okonie na nowości jakimi były wówczas gumki. Brały prawie zawsze i w każdej jamce wycią…gałem po kilka sztuk. Zawsze miałem jakieś większe garbusy. Średnie szczupaki to była norma. Tak było kiedyś.....no a jak jest dziś ?? Nasuwa mi się jedno słowo NĘDZA. Ta rzeka na przestrzeni zaledwie kilku lat po prostu umarła.Średnia głębokość rzeki na moim odcinku(1spad-3spad)to chyba niecały metr!!! Wszędzie jest jedno piaszczyste wypłycenie. Przykosy z których wycią…gałem piękne okonie pokonuje latem nie moczą…c sobie nawet tyłka. Tam nic nie ma oprócz malutkich okoni i innego drobiazgu.Owszem złowiłem ostatnio bolenia 2,5kg, kilka jazi po 30 cm,kolega jakiegoś klenia,ale ryba tam po prostu nie ma gdzie żyć i spokojnie, bezpiecznie wypoczą…ć. Obawiam się, że ta rzeka całkowicie spustoszje i po prostu wyschnie w Pińczowie.Koryto jest proste jak kanał, piach się cią…gle sypie,moje miejsca po prostu znikają… !! Wszytko było w porzą…dku gdy były wylewki. Co roku zalewane zalewki w Pasturce,no i w Pińczowie. Woda stała zawsze długo, ryba się miała gdzie wytrzeć. Przybierała zawsze na wiosne i jesień. Nie wiem, ale gdyby nie ta koparka to nie bylo by już chyba żadnego dołka. Mam tylko nadzieje, że rzeka siś kiedyś odrodzi,choć to chyba już niemożliwe...
 
G

Guest

Guest
Pisze Pan pięknie i ciekawie. Dodam tylko, że śmierć Nidy nastą…piła z chwilą… melioracji Skowronna - wielkiego tarliska i ostoi wylęgu. Teraz Nida to martwa woda na której nie zobaczysz spławiają…cych się brzan, świnek, jazi czy kleni. A karaś, leszcz jeszcze na począ…tku lat osiemdziesią…tych uchodziły w niej za rybi chwast.
 
G

Guest

Guest
To samo jest z Wartą… za Częstochową…. Tylko wiosną… można liczyć na cokolwiek. Jak zatrzymają… wodę na zbiorniku w Poraju to prawie w każdym miejscu do miejscowości Karczewice da się przejść nie moczą…c majtek.I jeszcze te nieszczęsne elektrownie wodne. Tak żonglują… poziomem wody, że nigdy nie jest się pewnym czy wypad nad wodę nie skończy się krótkim rzuceniem ,,wią…zki" słów uważanych powszechnie za obelżywe i powrotem do domu.
 
G

Guest

Guest
Miejscowość Brzegi odwiedzam dość często i muszę przyznać, iż tutejsze wody obfitują… w bogactwo przeróżnych gatunków ryb (szczególnie drapieżnych)z pośród których na szczególną… uwagĂŞ zasługuje szczupak, a najlepszy sposób na jego duży okaz to... metoda na żywca.
 
G

Guest

Guest
Była tam to przepiękna rzeka. Sporo dużych ryb i przede wszystkim spokój. Warto tam pojechać, jeśli chce się odpoczą…ć i połowić w ciszy.
 
G

Guest

Guest
Przepraszam, ale muszę się z Tobą… nie zgodzić. Rzeczywiście jest pięknie, no ale gdzie te ryby ?
Polecam raczej Wisłę w Korczynie, ale trzeba się przygotować na atak glonów spływają…cych sobie spokojnie i wplą…tują…cych się w zestawy gruntowe, spławikowe tudzież spinningowe. Wędkowanie raczej dla ludzi o mocnych nerwach. Mimo tego można liczyć na olbrzymie sumy i kłusowników. Obydwie atrakcje w godzinach wieczornych i nocnych. Pozdrawiam.
 
G

Guest

Guest
Masz Ula rację. Nida jest piękna. Trzeba tylko nauczyć się w niej wędkować. Łowię już 30 lat !
 
G

Guest

Guest
Akurat mieszkam w tych terenach i wędkuje już 3/4 życia:). Nida to piękna i bardzo rybna rzeka, lecz ostatnie suche dwa lata dały znac o sobie. Jeśli mogę polecić miejsca to miejscowość Wiślica.
 
G

Guest

Guest
Rzeka, na której się uczyłem wędkarstwa i zdecydowaną… część wolnego czasu poświęconą… wędkowaniu nad nią… spędzam. Co dwa trzy lata przemierzam odcinek Nidy najczęściej od Korczyna do miejscowości Brzegi. W 2003 roku dotarłem tylko (lub aż) do Pińczowa i zrezygnowałem z dalszej wędrówki zszokowany postępują…cą… degradacją…. W okresie letnim poziom wody jest tak niski,iż nie można swobodnie powędkować. Głęboczki, które można sporadycznie spotkać są… bardzo krótkie raczej do zasiadki z gruntu, o zwykłej przepływance które preferuję można zapomnieć, dotyczy to Nidy już powyżej Wiślicy. Dolny odcinek ma się trochę lepiej, tzn są… dłuższe rynny w których można już powędkować, również samo ujście Nidy do Wisły kiedyś okupowane przez wędkarzy dziś jest atrakcyjne podczas cofki, czyli podczas przyboru wody w Wiśle. Opinię o Nidzie przedstawiam na podstawie własnego około 40 letniego stażu uprawiają…c czynne wędkarstwo i wędkują…c na tej rzece 12 miesięcy w roku ..
 
G

Guest

Guest
Brzana 2 kg.w Chojnach 99r. O kleniach i leszczach nie wspomnę!!Ale trzeba wiele trudu i cierpliwości.Ale warto!! :)))
 
G

Guest

Guest
Brzana 99 r. ? ho ho. To jakieś 5 lat temu. Mój znajomy miał brzanę 3,5 w 97 r. i co z tego ? a o leszczach i miętusach tez nie wspomnę !!! No, ale cóż było minęło :D A dziś ? Może byś czymś się pochwalił z tego stulecia :p
Pozdrawiam i gratuluję dobrego poczucia humoru.
 
G

Guest

Guest
Według Ciebie dobre miejscówki to jest sukces, którym należy się pochwalić, phe ! Też dobre poczucie humoru w stylu Mounty Pythona. No, ale dobre dobre.... Może ja też się pochwalę czymś hmmmm.... "czysta woda", może być ? To jest mój wspaniały sukces ! idę się pochwalić na miasto.
Pozdrawiam
 
G

Guest

Guest
Dolny odcinek Nidy...Sumy owszem są…, ale rzadko trafia się miarowy. Leszcze miarowe są… 4 szt. w Wiślicy i 6 szt. w Czarkowy. Za to 10 cm.-a ukleja, krą…p, płoć, kiełb, wzdręga występuje masowo od Wiślicy aż do Korczyna. A tak poważnie, jeżeli jesteście pierwszy raz na Nidzie polecam przystawkę bą…dź pikera z białym robakiem ewentualnie z kukurydzą… z puszki jako przynętą…. Jeżeli chodzi o drapieżnika można liczyć na szczupaka ( kopyto w kolorze seledynowym) i raczej nie ma większego problemu z jego połowem. A jak ktoś ma ambicjĂŞ na większe sztuki tego gatunku niezastą…piony jest żywiec (spławik), którego postawimy gdzieś w miejscu o wolnym nurcie, za zwalonym drzewem czy innym tego typu miejscu.
Z pozyskaniem żywca nie ma problemu na miejscu. Na kukurydzę z puszki możemy spodziewać się przede wszystkim brań płoci, wzdręgi oraz karpia. Na białego robaka skuszą… się takie gatunki jak leszcz, krap jak i wyżej wymienione rybole. Zanętę sprawdzoną… jaką… mogę polecić na Nidę to mieszanki firmy Traper. Są… one dość tanie i co najważniejsze skuteczne. Jedną… z tajemnic dobrych połowów na tej pięknej rzece jest cisza. Tak więc jeżeli poważnie myślimy o wędkowaniu musimy zapomnieć o krzą…taniu się na łowisku jak baba na targu. Zachowujemy sie cicho i najlepiej jak na zasiadkę wybierzemy się w pojedynkę. Przed wyprawą… na Nidę proszę wzią…ć poważnie pierwsze zdanie w tym poście, gdyż po artykule opisują…cym dolny odcinek Nidy można się "nieco" rozczarować. Mam nadzieję, że te wskazówki komuś się przydadzą….
Pozdrawiam i do zobaczenia nad wodą….
 
G

Guest

Guest
Nida jest piękną… rzeką… szczególnie dla spiningistów polecam okolice Szczytnik wiem to z własnych doświadczeń spędzam tam urlopy po prostu OK ;)
 
Do góry